Olejki to lotne, aromatyczne związki występujące w nasionach, korze, łodygach, korzeniach, kwiatach i innych częściach roślin. Obecnie znamy około 2000 roślin olejkodajnych, występujących na całym świecie.
Rośliny wytwarzają olejki eteryczne w celu ochrony przed bakteriami, wirusami i grzybami. Używając ich, korzystamy z tych właściwości. Te mocno skoncentrowane wyciągi z roślin działają nawet do 70 razy silniej niż zioła. Są bardzo skuteczne, a efekt ich działania można poczuć po kilku minutach.
Z olejków eterycznych korzystano już 5000 lat temu. Były znane w starożytnym Egipcie i w Indiach. Używano ich do przygotowywania posiłków, zabiegów kosmetycznych oraz w celach leczniczych.
Olejki eteryczne pozyskuje się poprzez destylację z użyciem pary wodnej oraz tłoczenie na zimno ze skórek (cytrusy)
https://href.li/?https://youtu.be/M7btq8eYavY
Dlaczego dōTERRA
Olejki powinny być pozyskiwane tam, gdzie naturalnie występują, ponieważ gleba, nasłonecznienie i pory roku mają wpływ na jakość i moc olejku.
dōTERRA wybrała system sprzedaży, który skraca łańcuch pośredników, wspiera małych producentów i rodzinne firmy przy produkcji olejków. 85% produkcji dōTERRA ma na wyłączność, a inicjatywa ta nazywa się Co-Impact Sourcing. Dzięki niej firma kontroluje cały proces produkcji.
Olejki są pozyskiwane w 45 krajach i często są to biedne kraje Trzeciego Świata. Dzięki inicjatywie Co-Impact Sourcing rodziny, które pracują przy pozyskiwaniu olejków mają zapewnione godziwe warunki pracy, wypłaty na czas, a ich rodzinne fabryki są doinwestowane poprzez nowe suszarnie, destylarnie i magazyny.
dōTERRA organizuje też szkoły dla dzieci, których rodzice pracują przy pozyskiwaniu olejków. To co mnie szczególnie ujęło, może dlatego, że jestem mamą córeczki, to szkoła w Somalii, gdzie produkuje się olejek z żywicy kadzidłowca. W Somalii dziewczynki nie są objęte powszechnym nauczaniem. Natomiast w szkole wybudowanej przez dōTERRĘ uczą się też dziewczynki.
dōTERRA założyła fundację Healing Hands, w ramach której współpracuje z innymi organizacjami non-profit.
Jedną z organizacji, która skutecznie rozprawia się z handlarzami dzieci i prowadzi ich kompleksową rehabilitację jest fundacja Underground Railroad, którą finansowo wspiera dōTERRA. W ciągu ostatnich 4 lat Podziemna Kolej uwolniła i rehabilituje 1200 dzieci. Niektóre z nich to jeszcze niemowlęta. Fundacja pomogła schwytać i aresztować 450 handlarzy ludźmi.
Ten społeczny i etyczny wymiar firmy jest dla mnie bardzo ważny. Można powiedzieć, że za buteleczką olejku kryje się dużo, dużo więcej niż tylko oleje.
Jakość dōTERRA
- Ocena organoleptyczna (sensoryczna) – smak, zapach, kolor.
- Chromatografia gazowa, czyli badanie pod kątem składu chemicznego.
- Spektrometria mas określającą dodatkowo ilość poszczególnych składników chemicznych i ich proporcje, co rzutuje na siłę działania olejku.
- Chromatografia chiralna w celu wykluczenia obecności elementów syntetycznych.
- Analiza izotopowa w celu wykluczenia zafałszowań w postaci domieszek.
- Badanie mikrobiologiczne pod kątem ewentualnej obecności drobnoustrojów (wirusów, bakterii, grzybów, pleśni).
- Badanie na obecność metali ciężkich i pestycydów.
Jaki jest cel tak licznej ilości badań?
Badania te gwarantują, że uzyskany olejek jest w 100% czysty i naturalny, bezpieczny w stosowaniu i skuteczny w terapii. Dzięki CPTG chronimy składniki chemiczne roślin, czyli ich naturalny profil biochemiczny.
Olejki eteryczne można stosować na trzy sposoby:
Aromaterapia
Miejscowo na skórę
Doustnie
Bezpieczeństwo najważniejsze
Jeśli jesteś zainteresowana bezpłatnym e-bookiem oraz edukacją olejkową zapisz się tutaj.